Jakie parametry wpływają na proces cięcia laserowego?

Postęp technologiczny sprawił, że tradycyjne metody wycinania blachy spadły na dalszy plan, robiąc miejsce dla cięcia laserem. Klasyczne metody przecinania jak taśmowe lub tarczowe są wypierane z rynku na rzecz nowoczesnych urządzeń laserowych oferujących dużą precyzję cięcia oraz działających w sposób zautomatyzowany, mocno ograniczając czynnik ludzki. Operator lasera ma za zadanie wyłącznie zaprogramować urządzenie pod wymogi konkretnego zlecenia. Cięcie laserowe to ekonomiczne rozwiązanie, wykorzystujące każdy wolny skrawek materiału. Przecinanie materiału za pomocą wiązki lasera jest to proces wykorzystujący gorący strumień oraz czysty gaz techniczny. Narzędziem tnącym jest promień lasera. Powoduje on spalenie, a następnie stopienie i na końcu odparowanie przecinanego elementu. Mimo wysokiej temperatury wiązki lasera tnący materiał nie ulega nagrzewaniu się do bardzo wysokiej temperatury. Nie powoduje również przy tym żadnych zmian w chemicznej strukturze przecinanego elementu.

Parametry, które mają duży wpływ na proces cięcia laserem

Jest kilka różnych parametrów, które mają duży wpływ na proces cięcia laserem. Pierwszy z nich to odpowiednie położenie ogniska, który ma duży wpływ na gęstość mocy oraz kształt szczeliny cięcia na obrabianym przedmiocie. Średnica ogniska wyznacza szerokość szczeliny, a także jej kształt. Następnie możemy tu wymienić moc lasera. Wyznacza się go do przekroczenia punktu, w którym obrabiany materiał zaczyna się stapiać. Kolejny parametr to średnica dyszy, która określa kształt strumienia gazu oraz ilość. Dobór prawidłowej dyszy ma niebagatelne znaczenie dla jakości ciętego detalu. Kolejny parametr to odpowiednie ustawienie trybu pracy urządzenia laserowego. Tryp pracy określa, czy energia wiązki lasera dociera do obrabianego przedmiotu w sposób przerywany lub ciągły. Jednym z parametrów jest prędkość cięcia obrabianego materiału. Zasada jest prosta, im większa jest moc lasera, tym szybciej możemy przeciąć dany element. 

W jaki sposób możemy zminimalizować koszty pracy lasera?

Odpowiedni wybór modelu narzędzia laserowego ma niebagatelny wpływ na zminimalizowanie kosztów. Najnowocześniejsza maszyna tnąca oraz fachowa obsługa stanowi receptę na obniżenie kosztów pracy lasera. Jeżeli do tego dołożymy odpowiedniej jakości gaz tnący, to również możemy obniżyć cenę jednej roboczogodziny.